Prawo cywilne

Dostałem pozew – co dalej?

Otrzymanie pozwu nigdy nie należy do przyjemności. Na sam widok koperty ze stemplem sądowym większość ludzi zaczyna się denerwować. Później szybkie rozerwanie koperty i gorączkowa próba dowiedzenia się o co chodzi. Do tego niezrozumiały język prawniczy, przytoczone paragrafy i masa tekstu drobnym druczkiem. Dostałem pozew! Co teraz? Po pierwsze zachować spokój.

Przeczytaj pozew ze zrozumieniem

Czytając pozew sądu pośpiesznie niewiele z niego zrozumiemy. W rezultacie zamiast się uspokoić zaczniemy się jeszcze bardziej denerwować. Nie ma co gorączkowo otwierać koperty i czytać pisma na poczcie, albo w samochodzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, będzie odczekać z otwarciem koperty, aż wrócimy do domu lub miejsca, w którym będziemy mieli możliwość spokojnie przeczytać pismo.

Jaki jest czas na odpowiedź lub sprzeciw?

No dobrze. Przeczytaliśmy. Co teraz? Większość pozwów – zwłaszcza tych dotyczących drobnych spraw, wydawanych jest w elektronicznym postępowaniu upominawczym (tzw. EPU). Jeżeli otrzymane pismo pochodzi z sądu w Lublinie, to najprawdopodobniej właśnie jest to nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Co możesz zrobić? Jeśli nie zgadzasz się z istnieniem długu (bo nie została zawarta umowa o świadczenie usług, bo wszystkie faktury zostały zapłacone, bo dług się przedawnił) możesz wnieść sprzeciw. Masz na niego 14 dni od daty otrzymania pozwu. Po tym terminie nakaz zapłaty się uprawomocni i pozostanie tylko zapłacić.

Sprzeciw jest prostym pismem do napisania. Z pewnością sobie z nim poradzisz bez pomocy profesjonalnego prawnika. Jedyne, co musisz napisać to: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty, wydanego w dniu (…) w sprawie o sygnaturze (…)”. Sprzeciw nie wymaga uzasadnienia. Po otrzymaniu twojego sprzeciwu sąd uchyli nakaz zapłaty. Nie oznacza to jednak końca problemów.

Po uchyleniu nakazu zapłaty twój wierzyciel zapewne postanowi dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu zwykłym. Możesz się więc spodziewać za jakiś czas kolejnego pisma z sądu. Tym razem będzie to – co do zasady – sąd właściwy dla twojego miejsca zamieszkania, a korespondencja będzie obszerniejsza. Oprócz pozwu dostaniesz także kopie wszystkich dowodów w twojej sprawie. Sąd wyznaczy ci również termin złożenia odpowiedzi na pozew – zazwyczaj jest to 14 albo 21 dni.

Dostałem pozew. Odpowiedź musi zostać złożona w terminie

Brak odpowiedzi może nieść za sobą negatywne konsekwencje z przegraniem sprawy włącznie. Jak powinno się sporządzić odpowiedź? Jeżeli pozew dostałeś na formularzu urzędowym, to odpowiedź również powinna zostać wniesiona na formularzu. Znajdziesz go na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl. Jeżeli pozew nie został złożony na formularzu, to odpowiedź możesz złożyć w dowolnej formie.

W odpowiedzi na pozew przede wszystkim musisz napisać, że wnosisz o oddalenie powództwa. Kolejnym ważnym elementem jest przytoczenie w odpowiedzi na pozew wszystkich dowodów jakimi dysponujesz w sprawie. Jeśli nie zgłosisz ich teraz, może to być niemożliwe na późniejszych etapach. Pisząc odpowiedź pamiętaj, że sędzia który będzie to czytał nie zna twojej sprawy. Nie używaj skrótów myślowych, wszystkie istotne zdarzenia opisuj dokładnie i zrozumiale. Z drugiej strony unikaj nadmiernej rozwlekłości – sędzia ma kilkaset podobnych spraw do rozpatrzenia, więc pisanie zbyt rozwiąźle może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Dostałem pozew – podsumowanie

Pamiętaj także, że o ile w drobnych sprawach powinieneś poradzić sobie sam ze sporządzeniem odpowiedzi na pozew, o tyle w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu stanowi dla ciebie dużą, albo choćby istotną kwotę, a sprawa jest zawiła powinieneś skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Zwłaszcza, że jeśli wygrasz sąd zasądzi ci zwrot kosztów zastępstwa procesowego, co niejednokrotnie pozwala pokryć nawet całość wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Zobacz również

Udostępnij: